Syyskokouksen kohokohdat

Syyskokouksen kohokohdat

Aurinkoinen päivä Nokialla sijaitsevalla Palveluskoiraharrastajien majalla alkoi yhdistyksen virallisella syyskokouksella jonka yhteenveto julkaistaan kun pöytäkirja on tarkastettu. Kokouksen aluksi palkittiin italianvinttikoira Soltar’s Fleur-De-Lis (omistajat: Miia-Maria Mäntysaari ja Mari-Anne Mäntysaari), “Helmi”, huikeista saavutuksista rata- ja maastojuoksun parissa. Helmi on tänä vuonna voittanut maastojuoksun EM-tittelin ja ratajuoksun MM-tittelin. Ainutlaatuinen suoritus ainutlaatuiselta italiaanolta!


Eläinlääkärin luento

Kokouksen jälkeen silmäsairauksiin erikoistunut eläinlääkäri Sanna Elfving piti erittäin mielenkiintoisen luennon perinnöllisistä silmäsairauksista. Luento käsitteli seikkaperäisesti eri tutkimusmenetelmät joilla silmätaudit diagnostisoidaan, millaisia eri silmäsairauksia juuri yhdistyksen roduilla ilmenee, miten ne periytyvät, missä määrin ne vaikuttavat koiran elämään ja mitä tulisi huomioida jalostusvalintoja tehdessä. Italianvinttikoirissa laajalti levinneen lasiaisenrappeuman suhteen Elfving suositteli että kaikki italiaanot, ikään katsomatta, niin kotikoirat kuin harrastus- ja jalostuskäytössä olevat, tutkittaisiin silmien osalta vuosittain jotta taudista saataisiin kerättyä lisää arvokasta tietoa.


Terveyskyselyn tulokset

Luennon jälkeen yhdistyksen puheenjohtaja Erika Paqvalin-Skurnik kävi läpi jalostustoimikunnan koostaman terveyskyselyn tulokset. Yhteenvedot löydät alla olevista linkeistä:

 • Italiaanojen kyselytulokset (PDF n. 9 Mt)
 • Cirnecoiden kyselytulokset (PDF n. 8 Mt)

 • Kiitos!

  Kiitos kaikille paikalla olleille jäsenille mukavasta päivästä yhdistysasioiden ja koirien parissa! Jos et päässyt paikalle tällä kertaa niin toivottavasti pääset yhdistyksen kevätkokoukseen, josta tiedotetaan ensivuoden puolella.

  Yst. terveisin, SIC:n hallitus


  Kuvia tapahtumasta

  Jaa netissä:
  • Print
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Google Bookmarks
  • Live